fbpx
Image Alt

FAQ

Najczęściej Zadawane Pytania

Rozumiemy, że decyzja dotycząca wyjazdu i szkolenia nie zawsze jest łatwa do podjęcia. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

CZY KITESURFING JEST TRUDNY?

Kitesurfing jest bardzo łatwym sportem. Aby nauczyć się kitesurfingu nie potrzeba żadnych predyspozycji, ani doświadczenia deskowego, czy żeglarskiego. Etap pierwszych startów osiągniesz po około 6-8 godzinach szkolenia, a do samodzielności dojdziesz po około 12 – 18 godzinach szkolenia.

CZY KITESURFING JEST BEZPIECZNY?

TAK – kitesurfing to bezpieczny sport, który od pierwszego kontaktu daje masę frajdy! Pływać możemy wyczynowo, ale również rekreacyjnie bez podejmowania ryzyka. Kitesurfing, z uwagi na krótki czas potrzebny na naukę jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od sprawności czy wieku (warunkiem podjęcia nauki jest waga min. 30kg). Oczywiście nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od przygotowania oraz podejmowanych na wodzie decyzji. Podczas naszych wyjazdów szkolimy na bezpiecznych, przystosowanych dla początkujących spotach z odpowiednim zapleczem. Zajęcia prowadzimy przy użyciu nowoczesnego sprzętu wyposażonego w proste w obsłudze systemy bezpieczeństwa.

JESTEM TOTALNIE ZIELONY - CZY WYJAZD TO DOBRY POMYSŁ, CZY LEPIEJ UCZYĆ SIĘ NA PÓŁWYSPIE HELSKIM?

Półwysep Helski to niewątpliwie fantastyczne miejsce do nauki kitesurfingu… pod warunkiem odpowiednich warunków wiatrowych. W Chałupach i Jastarni spędziliśmy wiele sezonów i niestety nie mając możliwości przyjechania „na prognozę” kurs na helu może okazać się dużym rozczarowaniem i ciągłym czekaniem na wiatr.

Terminy i kierunki naszych wyjazdów dobieramy odpowiednio do statystyk wiatrowych dla danego regionu. Statystyka wietrznych dni podczas naszych wyjazdów to najczęściej 7/7 dni pływania!

ILE MUSZĘ MIEĆ LAT, ŻEBY ZACZĄĆ UPRAWIAĆ KITESURFING?

W kitesurfingu nie mamy limitów wiekowych, jednak z uwagi na bezpieczeństwo podopiecznych zajęcia prowadzimy z dziećmi od 30kg wagi. Warunkiem podjęcia nauki jest również odpowiednie przygotowanie psychofizyczne oraz umiarkowana siła wiatru. W kitesurfingu nie ma górnej granicy wieku do podjęcia nauki : )

JAKIE WARUNKI SĄ ODPOWIEDNIE DO PŁYWANIA NA KITESURFINGU?

Jak już mogłeś usłyszeć w kitesurfingu najważniejszy jest wiatr! Najsłabszy wiatr przy którym latawiec utrzymuje się w powietrzu to 12 węzłów, natomiast najsilniejszy przy jakim możemy się szkolić osiąga prędkość 35 węzłów. Największe postępy osiągamy przy wiatrach wiejących z siłą około 15 – 25 węzłów. Równie ważny jest odpowiedni kierunek wiatru, lub asekuracja motorówki w przypadku wiatru wiejącego od brzegu. W komfortowej nauce pomoże również woda o odpowiedniej temperaturze i niezbyt głęboki spot (najlepiej z wodą sięgającą do pasa) o niedużym zafalowaniu. Kierunki naszych wyjazdów zazwyczaj spełniają wszystkie te warunki.

Prognozę pogody na większości spotów sprawdzisz tutaj:

www.windguru.cz

ILE TRWA NAUKA?

Kurs kitesurfingowy dzielimy na kilka poziomów określonych przez International Kiteboarding Organization:

  • IKO 1 – etap zapoznania ze sprzętem, systemami bezpieczeństwa oraz nauka sterowania latawcem (2 – 4h)
  • IKO 2 – etap body-dragów I pierwszych startów z deską (2 – 4h)
  • IKO 3 – etap pływania na desce, osiąganie samodzielności (4 – 8h)
  • IKO 4 – nauka zwrotów, skoków i innych zaawansowanych ewolucji

Zajęcia indywidualne prowadzimy w blokach 1,5 – 2h. W grupach 2-osobowych możemy wydłużyć czas pojedynczej sesji do 3 godzin. To optymalny czas, podczas którego utrzymasz wysoką koncentrację i osiągniesz wymierne postępy. Jednego dnia możemy przeprowadzić maksymalnie dwie sesje, więc podczas tygodniowego wyjazdu zaczynając zupełnie „od zera” możesz osiągnąć samodzielność!

CZY LEPIEJ UCZYĆ SIĘ W GRUPIE, CZY INDYWIDUALNIE?

Obydwie formy szkolenia maja swoje plusy i minusy:

Szkolenie grupowe – jest nieco tańsze niż nauka w pojedynkę. Podczas zajęć mamy chwilę na odpoczynek, w czasie gdy do latawca podpięty jest nasz partner. Dzięki obserwacji z innej perspektywy możemy wyciągać wnioski i niejako uczyć się na błędach naszego partnera. Grupowy charakter zajęć ma też bardzo pozytywny wpływ na atmosferę, jednak czas spędzony z latawcem dzielimy pomiędzy dwie osoby, przez co takie zajęcia są nieco mniej efektywne w przeliczeniu na godzinę. Szkolenie grupowe szczególnie polecamy osobom zaczynającym przygodę z kajtem, szczególnie na pierwsze 4-6h zajęć.

Szkolenie indywidualne – to dużo intensywniejsze zajęcia, podczas których przez większość czasu mamy kajta na wyłączność. Dzięki takiej formie zajęć postępy robimy dużo szybciej niż w grupie. Minusem jest nieco wyższa cena szkolenia, jednak rekompensuje ją większa efektywność. Szkolenie indywidualne polecamy wszystkim osobom, które startują z deską lub doskonalą umiejętności pływania.

Uwaga! Szkolimy w grupach maksymalnie 2-osobowych. Z naszych doświadczeń wynika, że większa liczebność grupy nie przynosi pożądanych efektów.

CHCIAŁBYM SZKOLIĆ SIĘ W GRUPIE, ALE NIE MAM NIKOGO DO PARY. CZY MUSZĘ SZKOLIĆ SIĘ INDYWIDUALNIE?

Pamiętaj aby w momencie rezerwacji zgłosić nam swoje preferencje. Jeśli wśród zapisanych osób znajdzie się osoba o podobnej wadze i umiejętnościach, nie ma problemu abyśmy połączyli Was w parę.

CZY MOGĘ NAUCZYĆ SIĘ KITESURFINGU SAMODZIELNIE?

Kitesurfing jest sportem bezpiecznym o ile nauczymy się go uprawiać pod okiem profesjonalisty. Samodzielne próby rzadko przynoszą oczekiwane efekty, za to są bardzo niebezpieczne dla osoby podejmującej takie działanie oraz osób postronnych. Latawiec potrafi w krótkim czasie wygenerować bardzo dużo mocy, a brak kontroli nad latawcem czy dobór nieodpowiedniego miejsca do ćwiczeń może skończyć się tragicznie. Gorąco zalecamy naukę pod okiem certyfikowanego instruktora.

CO JEŚLI NIE BĘDZIE WIAŁO?

Zapisując się na zajęcia w naszej szkole pobieramy zaliczkę, a płacisz wyłącznie za zrealizowane zajęcia. Jeśli na przykład z powodu nieodpowiednich warunków nie będziesz w stanie zrealizować opłaconego kursu, zwrócimy Ci pieniądze. Możesz również dokończyć kurs podczas kolejnego wyjazdu.

W przypadku niedostatecznych warunków wiatrowych organizujemy szereg zajęć praktyczno – teoretycznych. Omawiamy między innymi prawo drogi obowiązujące w ruchu wodnym, ćwiczymy self rescue, uczymy się serwisu i dbania o sprzęt kitesurfingowy. Bezwietrzny dzień to również doskonały czas na dokładne omówienie skomplikowanych manewrów „na sucho”, poprawienie techniki oraz uzupełnienie wiedzy teoretycznej.

Podczas wyjazdów organizujemy również szereg atrakcji takich jak nurkowanie, kajaki, wakeboarding, rowery – zależnie od odwiedzanego przez nas miejsca.

CZY MUSZĘ WCZEŚNIEJ ZAREZERWOWAĆ KURS?

Tylko wcześniejsza rezerwacja gwarantuje dostępność instruktora oraz sprzętu. Na szkolenie możesz zapisać się również na miejscu, jednak bez wcześniejszej rezerwacji może się okazać, że nie mamy już wolnych miejsc.

W JAKICH GODZINACH ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA?

Podczas naszych wyjazdów zawsze staramy się wyciągnąć jak najwięcej z aktualnych warunków. Często pływamy od wschodu do zachodu słońca. Korzystając z baz stacjonarnych jesteśmy na miejscu wraz z otwarciem i kończymy przed samym zamknięciem bazy. Terminy zajęć ustalamy odpowiednio do warunków i umiejętności naszych kursantów.

PŁYWAM NA WINDSURFINGU I WAKE'U. JEŻDŻĘ NA NARTACH I SNOWBOARDZIE - CZY DZIĘKI TEMU BĘDZIE MI ŁATWIEJ?

Wszystkie wyżej wymienione dyscypliny mają wpływ na postępy osiągane na kitesurfingu. Jeśli masz doświadczenie w którejkolwiek z nich, zapewne nie będzie dla Ciebie dużym problemem opanować i kajta. Na tempo osiąganych postępów ma wpływ również stan ogólnego wytrenowania.

CZY PRZYJEŻDŻAJĄC NA KURS MUSZĘ COŚ ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Zapisując się na szkolenie za granicą zadbaj przede wszystkim o odpowiednia ochronę przed słońcem (krem z filtrem, bloker, czapka, okulary). Jeśli chodzi o sprzęt zapewniamy wszystko co potrzebne do przeprowadzenia zajęć: latawiec, bar, deskę, trapez, kask, kamizelkę i krótkofalówkę do łączności z instruktorem. Tobie pozostaje wyłącznie zaopatrzenie się w piankę. Pamiętaj że zawsze chętnie doradzamy i pomagamy w zakupie sprzętu dla naszych kursantów.

CO TO JEST PROGRESS CAMP?

Progress Camp to nasz autorski program szkolenia dedykowany osobom samodzielnym chcącym dalej rozwijać swoje umiejętności. To codzienne szkolenie grupowe podczas którego uczymy się takich ewolucji jak: zwroty, skoki, graby, backrolle, front rolle, one foot, board off, railey i wielu, wielu innych. Zajęcia zawsze zaczynamy wspólną odprawą podczas której wyznaczamy cele na dany dzień i szczegółowo omawiamy zaplanowane manewry. Podczas sesji na wodzie nagrywamy podejmowane próby, by później wspólnie je omówić podczas wieczornej wideoanalizy. Progress Camp to doskonała okazja do nabrania pewności w pływaniu, czy odblokowaniu kolejnych trudnych, bądź z pozoru strasznych manewrów.

JAKI JEST MINIMALNY POZIOM, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA PROGRESS CAMP?

Szkolenie Progress Camp dedykowane jest osobom samodzielnym. Zgadza się – nie musisz być wymiataczem. Wystarczy, że potrafisz bezpiecznie wystartować i  wylądować latawiec, popłynąć i wrócić w to samo miejsce oraz robić bodydragi do deski na głębokiej wodzie. Dobrze jeśli masz też podstawową wiedzę z zakresu self rescue, jeśli jednak nie pamiętasz na czym to polegało – przypomnimy Ci na zajęciach!

CZY OBOWIĄZUJE MNIE JAKIŚ REGULAMIN?

Każdy z naszych kursantów zobligowany jest do podpisania regulaminu szkolenia oraz wypożyczalni przed przystąpieniem do szkolenia. Z regulaminami możesz zapoznać się tutaj.

CZY MUSZĘ POSIADAĆ WŁASNY SPRZĘT?

Na wszystkie szkolenia podstawowe (indywidualne, lub grupowe) otrzymasz od nas cały potrzebny sprzęt. Po Twojej stronie zostaje tylko zaopatrzenie się w piankę, jeśli zachodzi taka potrzeba. Na szkolenie Progress Camp musisz przywieźć własny sprzęt, lub możesz go od nas wypożyczyć (pamiętaj, aby zgłosić taką potrzebę w momencie rezerwacji).

JAK WYGLĄDA WYPOŻYCZENIE SPRZĘTU?

Jeśli potrzebujesz sprzętu na wyjazd, daj nam o tym znać w momencie rezerwacji. Zależnie od charakteru wyjazdu i destynacji będziesz codziennie pobierać sprzęt odpowiadający Twoim umiejętnościom, wadze i aktualnym warunkom, lub otrzymasz uzgodniony zestaw jeszcze przed wylotem, w Polsce.

CZY MOGĘ UŻYWAĆ SPRZĘTU JEŚLI PODCZAS WYJAZDU STANĘ SIĘ SAMODZIELNY?

Jeśli w trakcie wyjazdu osiągniesz poziom pozwalający na samodzielne pływanie, możesz na resztę wyjazdu wypożyczyć sprzęt. Rozliczymy się wtedy wyłącznie za dni, w które faktycznie wypożyczałeś latawiec, czy deskę. Jeśli nie jesteś pewny/ pewna swoich umiejętności, skontaktuj się z nami w celu uzgodnienia najlepszego rozwiązania.

CZY PODCZAS SZKOLENIA JESTEM UBEZPIECZONY?

Oczywiście! Wszystkie organizowane przez nas wyjazdy objęte są ubezpieczeniem podróżnym ze zwyżką na uprawianie sportów wysokiego ryzyka: w tym kitesurfing, windsurfing, surfing, nurkowanie. Wszyscy instruktorzy posiadają dodatkowo polisę OC.

W przypadku samodzielnego zapisywania się na wyjazd np. u agenta pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia rozszerzonego o sporty wysokiego ryzyka.

CZY PO KURSIE DOSTANĘ CERTYFIKAT IKO?

Tak! Każdy z naszych kursantów jest certyfikowany w internetowym systemie IKO, pozwalającym, po osiągnięciu odpowiedniego poziomu, wypożyczać sprzęt na całym świecie.

CZY KITESURFING JEST TRUDNY?

Kitesurfing jest bardzo łatwym sportem. Aby nauczyć się kitesurfingu nie potrzeba żadnych predyspozycji, ani doświadczenia deskowego, czy żeglarskiego. Etap pierwszych startów osiągniesz po około 6-8 godzinach szkolenia, a do samodzielności dojdziesz po około 12 – 18 godzinach szkolenia.

Kitesurfing jest bardzo łatwym sportem. Aby nauczyć się kitesurfingu nie potrzeba żadnych predyspozycji, ani doświadczenia deskowego, czy żeglarskiego. Etap pierwszych startów osiągniesz po około 6-8 godzinach szkolenia, a do samodzielności dojdziesz po około 12 – 18 godzinach szkolenia.

Sprawdź ofertę nadchodzących wyjazdów!

You don't have permission to register